海角大神

Stop buying convenience foods. Save money.

Convenience foods like vendor sandwiches and pre-made salads can save a minute or two of your time, but the financial costs far outweigh the time saved. 

|
Charles Rex Arbogast/AP/File
A McDonald's Angus Third Pounder hamburger sits in a carton in Chicago, Ill. earlier this year. Although buying fast food is quick and easy, it won't save you money or be as good for your health as packing your own lunch, Hamm says.

For about a year, I used to buy these really great salad kits at our local grocery store. They came in these nice little clamshell boxes, had a fork already in there along with some salad dressing, and the salad was usually a pretty good one. It was incredibly easy to grab three or four of these and use them for quick meals on the go.

One day, though, I stopped and actually added up the cost. The salad kits were $5.99 each. I could pull four reusable containers out of the cupboard, get a bunch of those little cups for keeping salad dressing in, a bottle of good dressing, and a big bag of salad, along with some 鈥渆xtras鈥 for the salad like croutons. I鈥檇 spend maybe $10 getting started and then about $4 or $5 a week after that and I could duplicate those salad kits in my kitchen.

I鈥檇 just open up a plastic container, add my salad, put a bit of dressing in a little cup, toss the cup in there, toss a fork in there, close it, and stick it in the fridge. It took about a minute and the total cost was well under $2 鈥 far less than the $5.99 for the kit.

So, I started making four of these kits each weekend. I鈥檇 just buy a bunch of salad greens at the store along with dressing or any toppings if I needed them, then I鈥檇 just make four 鈥渒its鈥 assembly line style in the kitchen. They鈥檇 sit in the fridge for either Sarah or myself to grab for a quick lunch.

Looking back on it, it was my experience with the salad kits that made me realize how much of a waste most convenience foods are. About the only thing they have going for them is that they arguably save you a minute or two. In about every other respect, they strike out.

Rather than sticking with the salad kits, I鈥檒l compare taking a sandwich to work versus buying one from the street vendor that used to be fairly near my old workplace.

If I strolled down to that vendor at lunch time, I could buy a sandwich, a drink, and a bag of chips for about $7 for lunch.

Time It seemed convenient 鈥 he was usually making them from about 11 AM to about 1:30 PM nonstop, so I could just stroll down there whenever I had a break in my work. When I鈥檇 actually place an order, my sandwich would hit the grill and then be in my hands in about four minutes or so. Sweet, right?

The thing I鈥檇 often not consider is that there was usually a line for his offerings. I鈥檇 stand there for at least five minutes waiting 鈥 and on busier days, the wait was more like fifteen.

I鈥檇 also have to stroll down there. I could get over to his station in about five minutes, and it鈥檇 take me about five minutes to walk back.

So, in my head, I鈥檇 only think of the four minutes I had to wait to get the sandwich, and I鈥檇 forget about the eleven minutes in line, the five minutes, to walk there, and the five minutes to walk back. That 鈥渃onvenient鈥 lunch gobbled twenty five minutes and I haven鈥檛 even eaten it.

On the other hand, if I brought a meal with me, I probably spent five minutes prepping it at home and it may or may not require another minute in the microwave in the office. Even if I walked down to a nice place to sit to enjoy my meal, I鈥檓 looking at maybe ten total minutes before eating.

Money This was where the drawbacks became harder to ignore. It was pretty obvious that I could go to the grocery store and get everything in my meal for about $3 or $4. I could argue that it was more convenient to get it on site and I was paying for that convenience, but it wasn鈥檛 really true.

Healthiness When I make the sandwich myself, I can control the healthiness. At the sandwich stand, the guy would use copious amounts of grease and salt. Sure, it made for a yummy sandwich, but you pay for that kind of eating over the long run. If I make it myself, I can control how healthy or unhealthy it is.

Camaraderie What about strolling over there with coworkers? Most of my coworkers enjoyed that same place for lunch.

Well, I started taking my meal over there with them. I鈥檇 stand in line with them for a bit until I spied a table clearing up, then (since I didn鈥檛 have to wait in line for food), I鈥檇 snag that space. I鈥檇 hold the table for them until they came over and we鈥檇 eat together.

Hey, since I鈥檓 just waiting on them for ten minutes, it was a perfect chance to get some reading in without missing hardly any camaraderie and also gaining some appreciation for holding the table for them.

Here鈥檚 the truth of it: when you start breaking down the pieces, convenience foods fail in most areas except for convenience 鈥 and they sometimes fail there, too. They鈥檙e usually expensive, they usually take more time than you think, and they鈥檙e usually atrociously unhealthy, too.

A bit of forethought can eliminate pretty much everything a convenience food provides for you. If you plan ahead, you can have a cheaper, healthier, (likely) tastier, and (likely) faster meal.

The key is thinking ahead and planning a little bit. In my eyes, that鈥檚 often the one big key to almost everything in personal and financial and frugal success.

You've read  of  free articles. Subscribe to continue.
Real news can be honest, hopeful, credible, constructive.
海角大神 was founded in 1908 to lift the standard of journalism and uplift humanity. We aim to 鈥渟peak the truth in love.鈥 Our goal is not to tell you what to think, but to give you the essential knowledge and understanding to come to your own intelligent conclusions. Join us in this mission by subscribing.
QR Code to Stop buying convenience foods. Save money.
Read this article in
/Business/The-Simple-Dollar/2013/0710/Stop-buying-convenience-foods.-Save-money
QR Code to Subscription page
Start your subscription today
/subscribe