海角大神

Cost per use: The concept that will save your checkbook

'Cost per use' is the idea that the value of an item is directly related to how much use you get out of it. The more use you get from an item, the more you should expect to pay for it. The 'sweet spot' of a purchase, then, is the one that has the most uses for the cost.

|
Rick Bowmer/AP/File
In this May 2012 file photo, David Lee shops at a Costco Wholesale store in Portland, Ore. Buying in bulk is a good example of exercising Hamm's 'cost per use,' principle 鈥 one buy gets you several uses.

Most of the products we buy 鈥 everything from toilet paper and peanut butter to DVDs and board games 鈥 are purchased with the idea that we鈥檙e going to use them some number of times.

Take a jar of peanut butter. When we have a jar on hand, we鈥檒l get it out of the cupboard, remove a bit for a sandwich or something else, then put it back. Over the course of that jar, we鈥檒l get some number of uses out of it.

The same is true for the toilet paper. Each time we use that roll, we deplete it of a few sheets. Over the course of a roll, we鈥檒l get some number of uses out of it.

With other items, such as a knife, I hope to get a very large number of uses out of it.

In each case, a big part of the decision to purchase the item comes from the idea of 鈥渃ost per use.鈥 In other words, how much do I have to pay for each use I鈥檓 going to get out of that item (before it spoils or breaks)?

鈥淐ost per use鈥 is a powerful way to look at a lot of purchases.

For consumable goods (like peanut butter and toilet paper), it鈥檚 pretty straightforward. If I will get 30 uses out of the small jar (which costs $1.99) or 100 uses out of the large jar (which costs $4.99) before it goes bad, the cost per use shows me that the large jar is the better deal (7 cents per use versus 5 cents per use). On the other hand, if I can only get 50 uses out of the big jar, then the small jar is the better deal (7 cents per use versus 10 cents per use).

In other words, the value of an item is directly related to how much use you get out of it. The more use you get from an item, the more you should expect to pay for it. The 鈥渟weet spot鈥 of a purchase, then, is the one that has the most uses for the cost.

With some items, like the aforementioned DVD and board game, our uses tend to take place over a period of time. A game of might take us an hour and a half, for example, while watching an episode of from your DVD set takes thirty minutes. In both cases, you might do the same thing multiple times. For items like this, where each use requires a notable time investment, I like to use the similar concept of 鈥渃ost per hour.鈥

The ideas of 鈥渃ost per use鈥 and 鈥渃ost per hour鈥 lead to some interesting conclusions.

First, buying in bulk is almost always a winner unless the item can spoil. If you鈥檙e buying a consumable good that can鈥檛 ever go bad, like toilet paper, you鈥檙e almost always better off buying items in bulk.

On the other hand, unless you鈥檙e going to use it frequently, you鈥檙e often better off buying the small version of consumable goods that will spoil. A gallon of milk might have a lower cost per ounce, but if you take that gallon home and it expires before you can use some of it, it鈥檚 actually not going to be worth using.

Researching reusable items pays off. For instance, if you鈥檙e about to buy a new set of pans and one of them has a history of having handles break or having the Teflon coating come off, that item is going to have a much higher cost per use and thus isn鈥檛 a good bargain. Know what you鈥檙e buying, particularly in terms of reliability, before you make a purchase. The more reliable an item, the lower the cost per use is.

Trying before you buy also pays off. If you鈥檙e going to buy a television series on DVD, try to watch at least some episodes of it before you buy the set. Are you really going to watch those episodes multiple times? If you鈥檙e not, the cost per use might be cheaper to rent them somewhere. The same is true for a game: will you actually play it a lot, or will the game get boring quickly? You can find out by looking for opportunities to play it a little before you purchase it.

Before you go to purchase an item, ask yourself how much you鈥檙e actually going to use it before it goes bad or it ends up in a yard sale. An honest approach to that question will save you money, time and time again.

This post is part of a yearlong series called 鈥365 Ways to Live Cheap (Revisited),鈥 in which I鈥檓 revisiting the entries from my book 鈥,鈥 which is available and at bookstores everywhere. Images courtesy of , the proprietor of which is my .

You've read  of  free articles. Subscribe to continue.
Real news can be honest, hopeful, credible, constructive.
What is the Monitor difference? Tackling the tough headlines 鈥 with humanity. Listening to sources 鈥 with respect. Seeing the story that others are missing by reporting what so often gets overlooked: the values that connect us. That鈥檚 Monitor reporting 鈥 news that changes how you see the world.
QR Code to Cost per use: The concept that will save your checkbook
Read this article in
/Business/The-Simple-Dollar/2012/0731/Cost-per-use-The-concept-that-will-save-your-checkbook
QR Code to Subscription page
Start your subscription today
/subscribe